Go to Top

Rekomendacje

Advertisement

Czysta energia na Powiślu i Żuławach

Ponad 18 mln zł. unijnego dofinansowania sprawi, że w kilkunastu miejscowościach Powiśla i Żuław produkowana będzie energia z odnawialnych źródeł. Będzie nie tylko tańsza, ale i czystsza.
Umowę na dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii podpisał członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski oraz samorządowcy oraz przedsiębiorcy z Mikołajek Pomorskich, Lichnowych i Kwidzyna.

W siedmiu budynkach Kwidzyna zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne. Energia z ogniw zastąpi produkowaną w węglowej elektrowni. Jednocześnie uzyskana energia cieplna będzie wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej. Z kolei w 105 budynkach mieszkalnych w gminach: Gardeja, Sadlinki, Ryjewo i Kwidzyn zamontowane zostaną kolektory słoneczne, kotły na biomasę oraz panele fotowoltaiczne. Dzięki temu zmniejszy się emisja do atmosfery szkodliwych gazów i pyłów, a mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem.
W gminie Lichnowy oraz Stare Pole zainstalowanych zostanie 279 instalacji energetycznych. Urządzenia będą montowane w budynkach mieszkalnych. Najwięcej, bo aż 142 zamontowanych będzie kolektorów słonecznych. Również w Mikołajkach Pomorskich i w Sztumie powstaną instalacje odnawialnych źródeł energii. Te wszystkie projekty, oprócz oczywistych zysków ekologicznych, przyczynią się do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.
Łączna wartość wszystkich podpisanych umów to prawie 22 mln zł. Z tej kwoty ok. 18 mln zł. pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekty powinny zostać zrealizowane do końca 2020 roku. (km)