Go to Top

Rekomendacje

Ekologiczny pochłaniacz plam

System do zwalczania rozlewów oleju na wodzie za pomocą przyjaznych środowisku pochłaniaczy oraz zbierania ich specjalną siecią  będzie wkrótce stosowany na południowym Bałtyku.
Jak mówił Lucjan Gucma z Akademii Morskiej w Szczecinie, w skład systemu wchodzi zapora do zbierania rozlewów olejowych za pomocą absorbentów, które są łowione w rybacką sieć. Zapora ma za zadanie przechwycić absorbenty, które znalazły się w sieci, a zostały wcześniej wyrzucone z samolotu.

Absorbenty to kostki hydrofobowe, czyli specjalnie odpychające wodę, które wciągają olej. Można je później wyłowić lub zebrać za pomocą odpowiednich odkurzaczy, a następnie zutylizować.
Sytem stosowany jest jako środek dodatkowy wtedy, kiedy nie można wystawić klasycznych zapór oraz w trudno dostępnych miejscach, jak np. trzcinowiskach czy jako ostatni element zwalczania plam oleju.
Twórcy tej metody planują przekazanie systemu do jednej ze służb na południowym Bałtyku, zajmujących się zwalczaniem rozlewów olejowych. Opracowało ją konsorcjum projektowe, którego liderem jest uniwersytet w niemieckim Rostocku, a  tworzą je także uniwersytet w szwedzkim Malmoe i Akademia Morska w Szczecinie. (km)