Go to Top

Rekomendacje

Walka z mafią śmieciową

Wiceminister resortu środowiska Sławomir Mazurek zapewnią, że walka z patologią w gospodarce odpadami jest aktualnym priorytetem rządu. Zapowiada zdeterminowaną walkę z mafią śmieciową, a uszczelnienie aktów prawnych sprawi, że nieuczciwi przedsiębiorcy nie będą mogli bezkarnie wykorzystywać luk prawnych.
– Firmy wykorzystują luki w prawie, ale też niefrasobliwość samorządów. Przypomnę, że za gospodarkę odpadami w Polsce odpowiadają samorządy na poziomie gminy, powiatu i na poziomie województwa. Mają do tego prawo, które powinni stosować. Mają też inspekcje ochrony środowiska. Niestety przykład Zgierza pokazał, że mimo tego, że inspekcja ostrzegała, wskazywała, że tam są zgromadzone nielegalnie odpady, ta osoba otrzymała pozwolenie na gromadzenie odpadów. To jest ewidentnie błąd – powiedział minister Mazurek.
Resort środowiska przedstawił projekty przepisów, które mają uszczelnić gospodarkę śmieciową w Polsce. Według ministra środowiska Henryka Kowalczyka, nowe rozwiązania mogą zacząć obowiązywać od 1 września.