Go to Top

Rekomendacje

Autonomicznie po Sztokholmie!

Już wkrótce po ulicach Sztokholmu zaczną jeździć pierwsze w pełni autonomiczne autobusy. Umożliwia to zezwolenie, które wydała Szwedzka Agencja Transportu. Agencja rozpatruje obecnie siedem kolejnych wniosków o dopuszczenie do ruchu innych autonomicznych pojazdów. W autonomicznych autobusach nie będzie normalnej kierownicy, ale da się nimi kierować ręcznie. Przebywać tu będzie także kierowca, który w razie konieczności przejmie kontrolę nad pojazdem – taki jest wymóg szwedzkiego prawa.

– To historyczna decyzja promująca rozwój innowacyjnych technologii służących społeczeństwu. Stworzenie bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska systemu zautomatyzowanego ruchu drogowego wymaga intensywnych badań i testów – powiedział dyrektor generalny Szwedzkiej Agencji Transportu, Jonas Bjelfvenstam.


Pierwsze autobusy mają jeździć z prędkością 20 km/h na trasie między galerią handlową w dzielnicy Kista a odległym o półtora kilometra hotelem Victoria Tower. Będą kierować się nawigacją GPS i czujnikami. Każdy autobus będzie mógł zabrać do 12 pasażerów, transport nimi będzie bezpłatny. Regularne kursy rozpoczną się prawdopodobnie w styczniu 2019.