Go to Top

Kubota B50 - z predyspozycjami na bestseller

Po latach doświadczeń i sprzedaży w Europie prawie 70 tysięcy ciągników Kubota B30, przyszedł czas na nową serię z oznaczeniem B50. Nie jest to jednak rozwój czy lifting poprzednich modeli, ale całkowicie nowe produkty zbudowane od podstaw. Wszystkie powstają w Japonii, w fabryce Sakai.

Do wyboru są cztery modele różniące się poziomem mocy, tj. B2050 (20 KM), B2350 (23 KM), B2650 (26 KM) i B3150 (31 KM). Wszystkie zastosowane jednostki to sprawdzone konstrukcje wolnossące z trzema i czterema cylindrami, pozbawione nadmiaru elektroniki, co gwarantuje wysoką niezawodność i jednocześnie łatwość obsługi. Istotną rolę odgrywa również niskie zapotrzebowanie na paliwo, ograniczające koszty eksploatacji ciągników. Duża liczba zalet sprawiła, że silniki tej serii są bardzo popularne wśród producentów minikoparek, miniładowarek oraz wszelkiego rodzaju sprzętu stosowanego w budownictwie, rolnictwie czy branży komunalnej. Oprócz jednostek napędowych, ważną opcją specyfikacji są także dwie przekładnie: mechaniczna z 9 biegami do przodu i do tyłu (rewers), występująca w modelach o mocy od 20 do 26 KM oraz hydrostatyczna, 3-zakresowa, dostępna w ciągnikach o mocy 23-31 KM.
Kabina pojazdów serii B50 to całkowicie nowa konstrukcja oparta na 4 słupkach (poprzednio na 6), z rozmiarami, które będą uchodzić za wzór przestronności jeszcze przez wiele lat. Poza tym jest ona znakomicie wyciszona - pomiary wykonane przez niezależnych ekspertów wykazały obniżenie poziomu hałasu o 5 dB w porównaniu z poprzednią konstrukcją. Wpływ na polepszenie warunków pracy mają też m.in. wygodny fotel z zawieszeniem pneumatycznym, wydajniejszy układ klimatyzacji, dodatkowe schowki, dodatkowe oświetlenie oraz otwierana i ogrzewana tylna szyba.
Do traktorów B50 koncern Kubota oferuje bogaty program osprzętu zwiększającego uniwersalność maszyn, tj. ładowacze, kosiarki, zestawy do zbierania trawy oraz liści, pługi do odśnieżania (w tym wirnikowe), szczotki itp. Mają one standardowy TUZ i WOM, dzięki czemu mogą współpracować także z urządzeniami innych producentów.
Więcej szczegółów na temat nowej serii ciągników Kubota B50 zamieścimy w najbliższym wydaniu Pośrednika Komunalnego 2/2014.